Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

3D Sets Landy 4×4 Wagon

Tyhle auta mne zaujaly hlavně vzhledově. Navíc otevíraly nové obzory a nepřeberné množství modifikací.
Původně jsem zamýšlel jen si vyrobit vlastní kastli na svého defa TRX. Úprava z Landy 4x4 se přímo nabízela, i když jsem věděl, že to nebude jen tak.

Z toho zatím ale sešlo. Když už jsem ty plány měl, v první řadě jsem se pustil cestou nejmenšího odporu a auto postavil. :-)

Tady je. Začal jsem cca. před rokem. Tiskl jsem ho asi 3měsíce. V tom čase jsem také řešil, co, jak a kde nakoupím. Bylo toho pro mne mnoho nového.
Také jsem při stavbě narážel na věci, které mi nevyhovovaly. Nebo mi funkčně vyloženě vadily. Ty jsem pak dodělával, nebo naopak musel řezat a bousit.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Bohouš dne 07.05.2023 16:49, celkem upraveno 1 x.
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Zatím toho to auto moc nenajezdilo.

Jen co to kluci vytáhli prvně na zahradu, po půl hodině přišli s ukrouceným kardanem. Nicméně to bylo kvůli tomu, že si hráli na honěnou s Tetonem. Takže defík jezdil stylem brzda plyn...
Tu prasklou vidlici jsme za pár minut vyměnili. Už nikdy s tím problém nebyl. Klukům jsem vysvětlil, že takhle se tím autem jezdit nemůže. :-D

Jinak se stále opakuje problém s praskající převodovkou.
Dvakrát jsme měnili kola z PLA, naposledy PETG. Teď řeším tisk z ABS, který mi dříve nešel kvalitně vytisknout.

Vždycky prasknou kola ve stejném místě - na posledním převodu v převodovce.

Obrázek

Obrázek

Na regulátoru jsem vypl brždění a dojel jsem s ním letošní Vidrholec bez poruchy.
O den později přijela návštěva, kluci vytáhli auta a po hodině řádění na zahradě, kdy s tím autem jezdil kdo měl ruce, převodovka rupla zase.

Měl jsem regulátor nastavit aby nešla dát hned zpátečka. :-( dostává to pak moc velkou zátěž. Já si to jsem schopen uhlídat, děti ale ne.

Když to shrnu:
1. Vidlice kardanu
2. Převodovka - po hodině a půl ježdění po lese klekla při prodírání borůvčím
3. Pastorek z PLA se rozehřál od motoru - výměna za PETG
4. Převodovka zase 1,5 h expedičního ježdění - výměna komplet za PETG
5. Zvládla celý Vidrholec, pak hodinu řádění a zase lupla.

Zatím to auto víc stojí než jezdí. Sice je fajn, když si člověk může "zadarmo" a "hned" vytisknout náhradu, ale je to pěkná otrava nosit to každou chvíli z projíždky v ruce.

Zatím to ale nevzdávám. Auto je to pěkné, a třeba se mi povede to časem dát do stavu, aby se na to dalo spolehnout.

Není to ale auto pro děti. Jak píšou hoši z 3D sets "když chceš něco otestovat, dej to dětem". :-D

Tak to dětem nedávám, jezdím s ním já.

Hraju si a vymýšlím a dělám vylepšení. :-)
Až bude jednou vyřešena technická stránka, pustím se do vizuální stránky. :-)
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: 3D Sets

Je to hlavně otázka času, kdy vyzkoušíš materiál, který to vydrží. Prostě to není kovové nebo z plastu plněného uhlíkem a tak ta výdrž určitě nemůže být taková, jako u profi autíček. No tom nejvíc oceňuji to, že je to šroubované a dá se díl vyměnit. Osobně raději lepím, ale pak ztrácím možnost té výměny. U té převodovky také hodně záleží na síle motoru: slabší motor by těm plastovým zubům více vyhovoval, ale zase to asi bude daň za rychlost. A také by nebylo marné použití profi dílů coby náhradní díly ze stavebnic: minimálně kardany by byly lepší použít odolnější.
Každopádně ten 3D tisk je docela fajn zábava a stále se objevuje něco nového.
Ludek21214
Nově příchozí
Příspěvky: 32
Registrován: 29.10.2015 11:36
Bydliště: Brno

Re: 3D Sets

Na tisk ozubených kol na tiskařských fórech doporučují nylon.
Uživatelský avatar
Mirda
Uživatel
Příspěvky: 323
Registrován: 18.02.2010 0:00
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: 3D Sets

Ty jo, díky za příspěvek!👍👍

Na tohle jsem nedávno narazil a zajímalo mě jak je to s vydrží 😂 tě dít to vím 😀
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Ludek21214 píše: 25.08.2022 19:16 Na tisk ozubených kol na tiskařských fórech doporučují nylon.
Ano. Píšou Nylon jako lepší volbu i v návodu. Nicméně doporučují i PC Blend. Zatím co mám nejlepší materiál doma tak je ABS. Ladil jsem tisk ozubených kol celý týden. Zuby měly mizernou kvalitu. Ale přišel jsem na to. Teď tisknu první hromadný tisk. Tak uvidím jak vydrží tentokrát.

Do naší malé CR12 jsem kola vytiskl také. Origo tam jsou také plastové. Mimo jiné i proto, že na náhradní díl, pokud se polámalo, se dlouho čekalo. Tam zatím drží dlouho. Je to lehoučké auto.
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: 3D Sets

Pokud se nepletu, tak 3Dset má náhradu za tuhle převodovku. Udělali jí pomocí klatek a řemínků, čož je podle mě asi jediný způsob jak vyrobit "převod" co něco vydrží. Jinak ta bouda vypadá docela dobře. Za mě je to lepší nežli ten lexánek.

Uživatelský avatar
Papi
Uživatel
Příspěvky: 207
Registrován: 24.02.2009 0:00

Re: 3D Sets

Myslím, že u té převodovky je problém v tom, že jsou ta kola celkem daleko a spojené jen plastem. Hádám, že se to ohně, zuby přeskočí a zlomí se. Navíc by se to mělo směrem k výstupu rozšiřovat - já mám v onroadu na diferenciálu 20mm široký kola... Nesla by tam vložit kovová hridelka pro vyztuženi?
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: 3D Sets

Ony ty řemínky také nejsou něco převratného. Jejich výhodou je malá hlučnost, ale větší odpor ( přece jenom je potřeba ohýbat několik řemínků a na to se spotřebuje kus energie ) a navíc je potřeba zajistit poslední ( možná i předposlední ) řemínek proti přeskočení - měla by tam být opěrná kladka s ložiskem, aby zuby řemínku nemohly na pastorku přeskočit.
Asi nejlepším řešením je používat nějakou vyzkoušenou profi převodovku s kovovými koly a to celé přizpůsobit 3D modelu.
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Na tu řemenicovou převodovku už jsem také narazil. Asi před měsícen jsem ji stáhl a vytiskl. Převodovka je postavená na střídavý motor, na který nemám regulátor. Musel jsem upravit uchycení motoru, abych tam mohl dát motor 540.

Převodovka běží náramně tiše. Problém je, že je zpřevodovaná málo do pomala/na sílu... Auto s ní lítá jako raketa. Je o hodně rychlejší než TRX4 na dvojku. Prakticky se s tím nedá jezdit. Po rovině na závodění OK. Při pokusu o pomalou expediční jízdu na zahradě, pomalé manévrování mezi kytkama, se motor zahřál natolik, že se řemenice z PETG na motoru roztavila a začala klouzat po hřídeli. Když jsem otevřel kapotu, z motoru se lehce kouřilo.
Tím testování skončilo.

Obrázek

Obrázek
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Borik píše: 27.08.2022 16:45 ...
Asi nejlepším řešením je používat nějakou vyzkoušenou profi převodovku s kovovými koly a to celé přizpůsobit 3D modelu.
O tom jsem už také uvažoval. Konkrétně jsem si myslel, že tam zkusím dát dvourychlostní z TRX. Převodovka by byla asi rychlejší, protože TRX má další převod v portálech. To by se muselo nějak vyřešit. Ale uvažoval jsem, že když už bych takhle měnil převodovku, tak bych asi už vyměnil i ty nápravy.

Včera jsme byli na expedici na Žaltmanu. Po šesti Km na zpáteční cestě převodovka opět odešla. Ve kterém místě, to ještě nevím. Kola z ABS jsem vyměnil jen ta nejvíc namáhaná.
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Uživatelský avatar
zax
Píšu hodně
Příspěvky: 1750
Registrován: 27.04.2010 0:00
Bydliště: Praha, Kladno

Re: 3D Sets

Bohouš píše: 29.08.2022 8:02 Na tu řemenicovou převodovku už jsem také narazil. Asi před měsícen jsem ji stáhl a vytiskl. Převodovka je postavená na střídavý motor, na který nemám regulátor. Musel jsem upravit uchycení motoru, abych tam mohl dát motor 540.

Převodovka běží náramně tiše. Problém je, že je zpřevodovaná málo do pomala/na sílu... Auto s ní lítá jako raketa. Je o hodně rychlejší než TRX4 na dvojku. Prakticky se s tím nedá jezdit. Po rovině na závodění OK. Při pokusu o pomalou expediční jízdu na zahradě, pomalé manévrování mezi kytkama, se motor zahřál natolik, že se řemenice z PETG na motoru roztavila a začala klouzat po hřídeli. Když jsem otevřel kapotu, z motoru se lehce kouřilo.
Tím testování skončilo.
Problém by mohl být v tom, že jsi nepoužil právě ten střídavý motor. Obecně má o něco víc síly a méně hřeje. Ale to zpřevodování do rychla je u defíka neštastný.
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1326
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: 3D Sets

Ono to zahřívání motoru má jedno velké skryté plus: budou se muset používat větší motory, které budou mít větší účinnost a nebudou se tak moc zahřívat. Je to i zkušenost z lodiček, kdy cca 90% modelářů používá motory slabší, než je potřeba a to s tím, že vodní chlazení to vyřeší. To je sice pravda, ale motory hodně trpí a energie z baterek se zbytečně mění na teplo.
Bohouš
Nově příchozí
Příspěvky: 70
Registrován: 13.11.2018 18:26
Bydliště: Skřivany (Nový Bydžov)

Re: 3D Sets

Papi píše: 27.08.2022 14:15 Myslím, že u té převodovky je problém v tom, že jsou ta kola celkem daleko a spojené jen plastem. Hádám, že se to ohně, zuby přeskočí a zlomí se. Navíc by se to mělo směrem k výstupu rozšiřovat - já mám v onroadu na diferenciálu 20mm široký kola... Nesla by tam vložit kovová hridelka pro vyztuženi?
Máš na mysli osovou vzdálenost menším pastorkem na pravé straně a větším kolem na levé straně? Já myslím, že ohnout se to nedá, ale dvakrát se mi stalo, že se protočilo ve vrstvě... oddělily se vrstvy.

Jednou se to stalo u PLA hřídelky, podruhé právě nyní s ABS hřídelkou. U ABS zuby vydržely, ale právě se "jen" ukroutila. Už jsem dříve uvažoval, že dovnitř dám šroub M3 v celé délce , který pomůže ty vrstvy držet pohromadě. Teď to vypadá, že by to mohlo skutečně pomoci.

Obrázek

Obrázek
3D Sets Landy 4x4
TRX-4 Land Rover Defender
Latrax Teton
CR12 Ford F-150
Ludek21214
Nově příchozí
Příspěvky: 32
Registrován: 29.10.2015 11:36
Bydliště: Brno

Re: 3D Sets

Po vytisknutí jsi s tím ABS ještě něco dělal? Zkus vzít skleničku, nalej do ní trochu acetonu, ty ozubený kola zavěs na niť tak aby byly nad hladinou a sklenici uzavři. Nech na ty kola působit výpary 30 - 60 min. potom je vytáhni a nech je zavěšené odvětrat aspoň 2 dny. Ty výpary ABS naleptají a lépe se spojí jednotlivé vrstvy.

Zpět na „Modely pro expedice - obecné“