Uživatelský avatar
pera2008
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 05.02.2015 10:24
Bydliště: Slovensko

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

mne to pripomina hlavne stare odlievacske metody a mam rad, ked ma niekto trpezlivost a metodiku.
Len tak dalej
Mex Hilux truggy,Mex Hilux doublecab canopy,Toyota Landcruiser`63 FJ45 pick up,HM Crawler,BJ70 trial - Vaterra Ascender,FJ45 flatbed,Jeep Grand wagoneer,1981 Tamyia hilux 4x4,Traxxas XO-1
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

pera2008 píše:mne to pripomina hlavne stare odlievacske metody a mam rad, ked ma niekto trpezlivost a metodiku.
Len tak dalej

No pokud člověk nechce karoserii z PSH tak mu v podstatě nic jinéhi nezbejvá... teda pokud jde o karoserii třeba jako je Niva. který se sériově nedělaj. (nepočítám tu maďarskou)
edit: tak další dějství za mnou. skoro důvod k oslavě. :) i když asi měly být spíš dvě svíčky.. První při dokončení kastle a druhá teď při dokončení lukoprenový formy. Dneska jdu založit první vrstvu laminátu na skořepinu ;-)


Je libo Nivový dortík? :-D
Obrázek
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

2 vrstvy lamnátu na jedný straně. (na fotce jen první). Asi to bude stačit. :YOP: Je to 3mm rohož sycená pryskyřicí. Pokud bude dneska vyzrálé tak se odloupne dělící rovina, napatlá separátorem a hurá na druhou stranu. Jedna vrstva dnes zejtra druhá. Hmm škoda, že jedu na velikonoce pryč. Neb bych asi začal laminovat první karoserii :-) :hura: Jen se modlím aby "uvnitř" bylo vše O.K. protože to zjistím až forma bude celá hotová a to už bude jaksi pozdě na to něco opravovat.. 8o

Obrázek
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

Takže dneska sloupnutá horní vrstva. Bez jediného problému. :OK: Ani jsem na to nepotřeboval žádnou sílu. Provedena kontrola. Lukopren v tom sedí velice dobře. Nechal jsem to odvětrat, lukopren napatlal na druhé polovině separátorem nacvakl zpět, laminátovou skořepinu a zamázl spáry. Ještě vydlabal spojovací můstky od plastelíny a natřel dvěma vrstvama separátoru. Zejtra přidám třetí a provedu první vrstvu laminace na druhé polovině. :YOP: Šrouby s křídlovkama pro spojení jsou už taky doma, takže to opravdu vidím, že hned po velikonocích v úterý se pustím do první karoserie. Nebo spíš do testu na části karoserie. Ještě musím buď zítra a nebo ve středu zajet koupit Gelcoat s tvrdidlem a nějaký to "sklo".
více fotek na rajským :BYE:
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
maztekk
Veterán fóra
Příspěvky: 3947
Registrován: 21.06.2011 0:00
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

Tak hlavně to pořádně vypleskej ať už je Nivka na světě :OK:
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

maztekk píše:Tak hlavně to pořádně vypleskej ať už je Nivka na světě :OK:

no jo neboj snažím se. včera jsem zalaminoval na hrubo druhou stranu. Dneska bohužel budu dýl v práci a pak valím do školy. Návrat bude asi pozdní takže dneska nic a zejtra budu balit věci abych v pátek už mohl vyrazit na chatu. Tak nevím nevím jak to přesně budu stíhat. Bylo by super kdyby se mi to dneska nebo zejtra podařilo zalaminovat na hotovo a forma mi kráásně přes víkend vytvrdne a v pondělí večer bych to konečně odmaskoval a mohl už se nachystat na vlastní karoserii :hura: :HOPS: :hura: :HOPS: :hura: :HOPS:
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

A kolik myslis, ze z toho udelas kastli...? :MORE:
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

Mira píše:A kolik myslis, ze z toho udelas kastli...? :MORE:

to bude záležet od toho jak moc bude Gelcoat mrvit ten Lukopren. a taky jeslti to vůbec půjde :D:D
zatím jsem z Lukoprenu dělal jen formy jednoduššího tvaru a bezproblémů to sneslo 12 odlitků z polesteru a nebylo na tom vidět nějaké poškození.
Počítám 2 -3 pro vlastní potřebu
o 2ks mám vážné zájemce od nás z Ladaklubu.
Tady se taky někdo ptal ale vím jak to je. Jedna věc je se zeptat a druhá věc je to fakt ve finále odebrat...
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
Uli
Nově příchozí
Příspěvky: 76
Registrován: 22.03.2010 0:00
Bydliště: Karlovy vary
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

Ahoj

už nějaký čas sleduji tohle vlákno a chtěl bych se zeptat na případnou cenu kastle až je budeš tvořit.

Díky :wink:
Land Rover Defender - Mex I

http://ulc.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

Uli píše:Ahoj
už nějaký čas sleduji tohle vlákno a chtěl bych se zeptat na případnou cenu kastle až je budeš tvořit.
Díky :wink:


Pokud to tu sleduješ tak o ceně jsem tu informoval už 3x. Uváděl jsem že by byla orientační +- polde skutečného počtu zájemců protože na tom nehodlám rejžovat. Když budu dělat dvě tak cena bude jiná než když jich budu dělat šest. a to platí i teď. 1.000-1.500

Zatím je to ale stejně ve fázi hypotéz. Neb ani jedna kastla není hotová. Třeba se ani nepodaří vyrobit..
jo a kastle bude z 2 - 3 vrstvého laminátu s křížovýma výztuhama velkých ploch a rohovou výztuží.
Vrchní vrstva bílý Gelcoat zbytek polyesterová pryskyřice se skelnou výztuží. ke každé karoserii byudou výlisky předních a zadních světel, 2ks kliky a 1ks zadní lišty z nerezu. dle chuti jsem schopný za příplatek dodat nárazník z nerezového plechu (nesvařený zatím) plus počítám že jako doplněk by mohl být occhranný rám na čumák zahrádka popřípadě příčníky a to zatím asi ve třech verzích. ocelová /nerezová, duralová (zjišťuji možnost svaření) a laminátová.
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

Tak včera jsem dodělal poslední vrstvu na kopytu. Je hotovo. Jestli se zadaří tak dnes v podvečer provedu vyloupnutí jádra.
Dneska ráno jsem byl nakoupit ultratenkou skelnou tkaninu, nějaký vlákna na výztuže, gelcoat , tvrdidla pryskyřice.
Nechal jsem tam o pár korun víc než jsem předpokládal... Ale tak nikdo neříká že modelařina je levná. Pobavil jsem se s místníma technologama o postupu výroby co by doporučili a tak. Byl jsem velice mile překvapen jejich vstřícností a hlavně tím nejcennějším což jsou rady čeho se vyvarovat co a jak dělat a tak. Navštívil jsem i místní výrobu, nahlédl pod pokličku specializované výroby. Krom skelných vláken jako nosnou část používají i kevlar a pak tkaný materiál v kombinaci kevlar sklo a ještě cosi. Můj pocit když jsem tu tkaninu natáhl na ruku bylo něco mezi síťovinou a želatinou.. Okopírovalo to samo prsty. čuměl jsem jako puk. Čuměl jsem pak i na cenu... :-D
Jako malý bonus mi ukázali elastický sklolaminát. Je to speciální druh pryskyřice v kombinaci se speciálním peroxidovým tvrdidlem. Nosná vlákna jsou kompozit / sklo a vzorky co jsem měl možnost si prohlédnout se tvářili úplně jako něco mezi gumou a PET folii. bylo to zhruba stejně tuhé jako PET flaška při stejné síle materiálu nebo lexanová karoserie, ale po ohnutí zmačkání a podobně se to vrátilo do původního tvaru a to bez známek poškození rýh po lomu či tak cokoliv. Tvrdost je stejná jako u sklolaminátu.. 8o 8o prý to to dodávají nějaké firmě co z toho dělá zakázkově kapotáže na motorky. Gumovatost či tvrdost se určuje poměrem klasické a elastické pryskyřice v kombinaci s peroxidovým tvrdidlem.
Pokud se všechno podaří klapne to tak vážně uvažuju o ještě jedné návštěvě a zakoupení této spešl pryskyřice v komibanci s kusem kevlarové látky a karoserii už bych nijak nelakoval. :-p :FINE:
Ještě mi při odchodu kladli na srdce ať si dávám velký pozor na to tvrdidlo. Je to nějaký nový typ. jméno ani nedokážu popsat na tož vyslovit něco jako Peroxidohydrotetroxxxxx. Stačí prý jen kapka velikosti makového zrníčka do očička a můžu rovnou do nemocnice pro nový skleněný.. :NO: Takže prý raději brýle a latexový rukavičky.
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
pera2008
Píšu hodně
Příspěvky: 1641
Registrován: 05.02.2015 10:24
Bydliště: Slovensko

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

si nas Mac Gywer v tomto ohlade. Dobra praca zatial :OK:
Mex Hilux truggy,Mex Hilux doublecab canopy,Toyota Landcruiser`63 FJ45 pick up,HM Crawler,BJ70 trial - Vaterra Ascender,FJ45 flatbed,Jeep Grand wagoneer,1981 Tamyia hilux 4x4,Traxxas XO-1
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

pera2008 píše:si nas Mac Gywer v tomto ohlade.

Ale to vůbec ne jen se mi po dnešku v hlavě rodí takovej divnej plán, že třeba i nárazníky by se daly udělat z laminátu a jen na ně přilepit ozdobnou lištu tak jak to má Lada Niva ve skutečnosti a dostaly se mi do rukou dneska nějaké kousky malých kulatinek z laminátu. Tak zvažuju jak pracné by bylo z toho udělat zahrádku, ochranný rám a tak. lehce zabrousit spojit kouskem skelného vlákna a zakápnout polyesterem. momentálně tu mám kulatinku průměr 2 a 3mm a ani tu 2mm se mi nepodařilo v rukách zlomit. Pevný je to jako kráva a neváží to vůbec nic.. dtto by byl vlastně ten nárazík. Když bych ho vysochal ( nebo by někdo vysochal :D) podle výkresů nárazník tak zaformovat ho je nic pak by bylo kopýtko pro výrobu.
Zahrádka by se dala dělat stejně využitím těch tyček a zakápnutím polyesterem, ale dalo by se v pohodě udělat i rádiusy. Stačilo by do plastelíny nebo do modelářský hlíny, moduritu či kousku lukoprenu založit elektrikářský drát s bužírkou naohýbaný do rádiusů zalejt lukoprenem nebo do tý plastelíny pak by se do toho založily na míru nařezaný kulatinky kousek skelného vlákna a roh by se pak jen vylil troškou polyesteru. vznikla by tak defakto neskutečně tvrdá a bezespárá zahrádka. Laminovat ji celou to by bylo na smyčku, ale buď ji slepit hranatou a nebo udělat ty zakulacený rohy ve formě není vůbec složitý... pevný lehký a jednoduše přimontovatelný. Napadla mne i kacířská myšlenka naohýbat si "mufny" z měděných trubiček a spojit je zalepením těch polyesterových nosníků. :) hhm se mi dneska otevřelo tolik možností :)
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.
Uživatelský avatar
Čefa66
Častý přispěvatel
Příspěvky: 544
Registrován: 08.01.2012 0:00
Bydliště: Brno

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

Vypisuješ tu romány a všichni jsme zvědaví na výsledek, hele kucí nechte ho dělat ... A TY DĚLEJ ! :-D
P.S. Podle tohoto návodu někdo udělá i velký auto-něco jako Trabant ... :-D :-D :-D
P.P.S. Držím palce :OK:
Uživatelský avatar
Pátrač
Uživatel
Příspěvky: 346
Registrován: 12.11.2012 11:25
Bydliště: Brno - King field
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: ADAM 84 - Niva od Pátrače

Čefa66 píše:..všichni jsme zvědaví na výsledek, hele kucí nechte ho dělat ... A TY DĚLEJ ! :-D

no šak dělám. hele tak asi se to podařilo. Jen musím trošku očistit nějaký detaily. ale jsem defakto připravenej na výrobu prvního kousku. :OK: nějaký další fotky na rajským. Zítra budu testovat laminaci ;-)

Obrázek
CC01 + Niva "Hnilička"
-
CC01 + Niva Expedice Adam 87 (ve výstavbě) zatím Toyota, Touareg
http://patrac013.rajce.idnes.cz/Expedice_Adam_84
Ladaklub CS, o.s.

Zpět na „Scale projekty“