Uživatelský avatar
minotaur
Veterán fóra
Příspěvky: 4477
Registrován: 06.09.2009 0:00
Bydliště: Lázně Toušeň
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Mílo, skelný prach drbeš ze šmirglů nebo něco kupuješ?
Michal Nováček - RC.305 - http://rc.305.cz
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Nic nedrbu, to bych si dal. 8o Poprvé jsem si koupil sadu vteřinového lepidla od firmy UNIVERSUM.

Obrázek

Ale vzhledem k tomu, že to není nejlevnější, jsem hledal náhradu, a jednou jsem v Modelbazaru viděl inzerát, kde nějaký brusič ze Železného Brodu nabízel skelný prach. Říkal jsem si, že ten plnič nemůže být nic jiného, a tak jsem mu napsal, aby to otestoval, jestli to okamžitě ztuhne, když kapku vteřiňáku posype tím skelným prachem. A ono to tak fungovalo, tak jsem si pro to do Brodu dojel. Nic za to nechtěl, a funguje to stejně jako ten plnič od UNIVERSUM http://www.universum-lepidla.cz/produkt ... nidlo.html
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
mara126
Píšu hodně
Příspěvky: 1887
Registrován: 01.01.2010 0:00
Bydliště: Louny

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Prosimtě a nestačil by příště aktivátor na prstolep, ten taky udělá dost pevnej spoj.
člen RC Truck trial klubu Praha
Mercedes Actros 8x8 RCTT
Mercedes Unimog RCTT
Foto Rajče:mara126
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Ale aktivátor není plnič! :NO:
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
mara126
Píšu hodně
Příspěvky: 1887
Registrován: 01.01.2010 0:00
Bydliště: Louny

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

To neni, ale pokud potřebuju něco vyplnit tak je taky použitelnej.
člen RC Truck trial klubu Praha
Mercedes Actros 8x8 RCTT
Mercedes Unimog RCTT
Foto Rajče:mara126
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Maro aktivátorem vůbec nic nevyplníš - jen urychlíš proces vytvrdnutí vteřiňáku, ale nevneseš tam žádnou hmotu, která by vyplnila prostor. Samotný vteřiňák je hodně křehký a na vyplňování se vůbec nehodí. Ty skleněný mikrobalony jsou opravdu výborný a hodně tvrdý. A je tam i ta výhoda, že se dají v nejhorším případě - když se něco nepovede - zase pomalu deaktivátorem nebo nitrometanem rozpustit ( ne ty kuličky, ale vteřiňák, co to všechno spojuje ). Zajímalo by mě, jak by třeba fungoval písek do přesýpacích hodin - možná by to bylo podobné, jak ty kuličky - ale nemám hodiny ani písek do nich. V nouzi je použitelný i prach vzniklý při broušení laminátu, ale ten se mi mnohem víc osvědčil jako přísada do epoxydu, když potřebuju namíchat hustou pastu, která ( skoro ) neteče a tou pastou třeba vyplnit kouty při při lepení laminátových desek, aby byl spoj o hodně pevnější.
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Já bych řekl, že ani ty Boriku asi nemáš pravdu. Co jsem se dočetl, tak aktivátor je na slepování špatně se lepících materiálů... Na urychlení vytvrzení je akcelerátor. Ten písek by také určitě fungoval stejně, jako stejně funguje tento skelný prach, jako přísada do epoxydů...... Ale pro mě je mnohem rychlejší do koutu nalít vteřiňák a zasypat ho skelným prachem.

Postup lepení s aktivátorem

Obě lepené plochy odmastíme odmašťovadlem a setřeme nečistoty hadříkem.
Polyethylen (popř. polypropylen, teflon, silikon) potřeme aktivátorem a necháme působit 60 – 120 vteřin.
Na jednu z lepených ploch naneseme lepidlo UNIVERSUM, stlačíme obě plochy k sobě tak, abychom mezi nimi vytlačili vzduch.
Slepené materiály nezatěžujeme ihned. Doba vytvrzení cca 10 minut (každý materiál potřebuje různě dlouhou dobu pro vytvrzení). Doba vytvrzení záleží na konkrétním materiálu a požadovaném zatížení, může být tedy i kratší, ale např. u teflonu delší. Nutné otestovat na vzorku.



Použití plnidla

Naneseme vrstvu plnidla silnou asi 2 - 3 mm a následně napustíme lepidlem UNIVERSUM nebo PascoFix. Podklad přikryjeme papírem tak, aby plnidlo nemohlo daným otvorem propadnout. Mezery by neměly být širší než 3 - 4 mm. Dle dané situace můžeme zvolit i opačný způsob - nejdříve nanést lepidlo a poté vyplňovat plnidlem.
Speciálně při spojích částečně nahrazujících svařování se osvědčil druhý způsob. Vždy dbáme na řádné promočení lepidla. Vytvrzená vyztužení (cca 5 minut) můžeme mechanicky opracovat, zarovnat zástěrkou nebo lakovat. Plnidlo není toxické, neškodí životnímu prostředí a může být likvidováno s domovním odpadem.
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Máš Milo pravdu - nebral jsem rozdíl mezi aktivátorem a urychlovačem. Aktivátor způsobuje přípravu těžko lepitelných povrchů tak, aby se i takové plochy daly jakž-takž přilepit a obstojně držely - např. se takto dříve lepily hliníkové pásky Li-Polek k tomu vlastnímu obalu, aby se snadno nevytrhly z baterky ven třeba při havárce. A urychlovač jen zrychlí vytvrzení vteřiňáku. Nicméně ani aktivátor, ani urychlovač nemají nic společného s tím plničem, který vnáší do lepených míst další hmotu, která vyplní prostor.
Jinak se mi víc osvědčil opačný postup: nesypu kuličky do vteřiňáku, ale naopak napřed nasypu kuličky a teprve pak to postupně zakapávám kapkami co nejřidšího vteříňáku. Výhodu vidím hlavně v tom, že tam toho vteřiňáku je tak akorát a hlavně před tím lepením to trochu "setřesu", aby ta výplň udělala plynulý povrch po celé délce nebo povrchu lepených dílů a až potom jemně z kraje po špejli přikapávám vteřiňák.
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Každý podle svého gusta :-I Mě se stalo, že vzhledem k tomu jak je to jemné, to lepidlo ztuhlo dříve, než se to dostalo až na dno! :-I Proto používám tento postup. ;-)
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Snek
Nově příchozí
Příspěvky: 1
Registrován: 08.02.2014 15:39
Bydliště: Hradiště

Plnič do vteřiňáku

Ahoj, pokud sháníte plnič do sekunďáku, tak jde o obyčejné mikrobalony které koupíte v libovolné modelářské prodejně, nebo u dodavatele kompozitových materiálů jako http://www.havel-composites.com/

Pokud chcete aby mikrobalony současně fungovaly jako aktivátor, tak je promíchejte s malým množství mleté jedlé sodo. Soda musí být z průhledné čtvercové krabičky co máte v kuchyni, ne ten sajrajt z papírového pytlíku s nápisem "Dr Otker".

Samotná soda jde taky použít u některých sekunďáků jako aktivátor.

Levný a ověřený sekunďák beru z http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Thick.html
Lepím tím lodě a letadla.

Pozor řídký je super řídký proti sekunďákům prodávaným v CZ a narozdíl od těch zde prodávaných nezatvrdne ani za 3 roky kdy mi leží v šuflíku :OK: V česku koupené sekunďáky jsem na jaře vždy vyhazoval bo byly jako kámen.

Jinak by se vám mohl hodit i neztékavý (tixotropní) plnič do epoxidu, jde například o aerosil, bílé saze, Ale s to jsem se seknuďákem nezkoušel, jen s epoxidem. Bílé saze koupíte v každé lékárně, je to lehoučký prášek bíle barvy a používá se jako základ pro míchané masti. Pka kde natřete expoxid, tam zůstane a nezteče. Pokud se jemně přidá mikrobalon, bude mít i hladký výsledný povrch.
Uživatelský avatar
mara126
Píšu hodně
Příspěvky: 1887
Registrován: 01.01.2010 0:00
Bydliště: Louny

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Jo každej používá prstolep a aktivátor na něco jiného, já ho používam na vyplnění děr nebo na zpevnění koutů.
člen RC Truck trial klubu Praha
Mercedes Actros 8x8 RCTT
Mercedes Unimog RCTT
Foto Rajče:mara126
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Tak aby jsme se zase vrátili ke stavbě. Jelikož jsem, jak už jsem psal, sehnal pneumanžety, tak jsem se rozhodl, že zkusím vyrobit jednu pístnici na zkoušku, abych náhodou nezničil hromadu materiálu, kdyby to nefungovalo. A tak jsem se pustil do testu. Jako základ jsem vytočil válec a označil si na něm hloubky frézování.

Obrázek

Upnul to do frézy, a odfrézoval.

Obrázek

Pak jsem to znovu upnul do soustruhu, do toho samého místa jako předtím, stáhnul na průměru, a pomocí kulostroje jsem udělal zaoblení.

Obrázek

Potom jsem obrobek otočil, a pomocí obyčejného kopinatého vrtáku do dřeva jsem tam zahloubil základ otvoru pro pístnici. Tu jsem potom ještě zvětšil nožem na požadovanou míru.

Obrázek

Obrázek

Aby bylo možné píst zajistit proti vypadnutí, bylo potřeba udělat v pístnici drážku na ségrovku.

Obrázek

Obrázek

Potom jsem se pustil do samotného pístu.

Obrázek

Otočit a obrobit i druhou stranu, aby to bylo souosé.

Obrázek

Upnout do frézky, a udělat zafrézování, plus otvor.

Obrázek

Pak zpátky do soustruhu, teprve teď dodělat správný průměr, aby to nebylo pomačkané od svěráku frézy, a dodělat drážku na manžetu.

Obrázek

A jak už jsem také asi psal, že si nejsem jist s nosností, tak jsem tam ještě udělal díru pro pomocnou pružinu. :CIAO:

Obrázek
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
hombre69
Uživatel
Příspěvky: 461
Registrován: 30.03.2013 15:01
Bydliště: Dašice

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Pane Milane klobouk dolů !!! Hluboká úcta tvoji práci 8o
Již několik dnů pročítám toto vlákno vzal jsem to pěkně od začátku a nevychází z údivu co všechno dokážou šikovné ruce :hura:
Musím se přiznat že i tiše závidím . Moc děkuju za úžasnou zdilnost a podrobne popisování jednotlivých úkonů
Připadá mi že za posledních deset dní jsem se dozvěděl a "naučil" tolik nových a hlavně užitečných věci jako za několik let.
Moc fandím a přeju mnoho síly do další práce :YOP:
Famózní práce moc děkuju :FINE:
Ps: nevím jak jsi pokrocil ohledně kompresoru ? Doma jsem našel jeden co by se mohl hodit zatím nafoceno jen tak pokud budeš mít zájem rozmontuju ať se vidí střeva píšou 0-8 bar a 18 V což asi nebude žádný problém.
Pokud ti bude vyhovovat tak je tvůj budu moc rád pokud udělá službu na tak skvělém projektu
S pozdravem Hombre (Ondra)

Obrázek
Obrázek
ReelyElektroRockCrawler/JeepWrangler
AxialSCX10/JeepWranglerRubicon
HimotoHI4170/Shortcourse
TrialCar/AxialSCX10/Chassis homemade/ChevroletEarly50sPickup
TrucTrialCar/HomemadeSCX11.2/Chassis homemade/V3s (Vejtřaska)Závodní model
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Velice jsi mě Ondro potěšil svým příspěvkem, a jsem rád, že ti to mé psaní k něčemu je. To víš kluka se mi žádného nepodařilo zplodit, jenom samé holky, tak to nemám zatím komu předávat, a do hrobu si to nevezmu. Jsem velice rád, že přibyl další, kterému se to líbí, a navíc poslal tak pěknou odpověď. Děkuji.
No a k tomu kompresoru - právě tento týden jsem ho obdržel. Je to kompresor CARPOINT s madlem. Když jsem ho dostal, tak v první řadě jsem ho rozebral, aniž bych ho zkoušel. Na první pohled to vypadalo, jako ostatní kompresory.

Obrázek

Teprve potom jsem ho začal testovat. Připojil jsem ho na starou vyřazenou autobaterii, abych zjistil, jak je to hlučné, a byl jsem příjemně překvapen - vcelku tichý chod. Pak jsem zkoušel, kolik to natlačí - při 12 Atm jsem to vypnul. Vzal jsem ampérmetr, abych zjistil, kolik to žere, na prázdno to bralo něco kolem 3A, tak jsem si řekl, že to zkusím změřit při tlaku. Zaslepil jsem vývod a změřil proud, který byl pouze kolem hranice 6A. Pak jsem si všimnul, že tlakoměr se nevrací na nulu, uvědomil jsem si, že jsem si nevšiml, kolik to tlačilo, když jsem měřil ten proud. Řekl jsem si, že když už to jednou běželo natvrdo, tak to vyzkouším znovu, a on ten tlakoměr dorazil až na tu dorazovou tyčku u začátku stupnice, takže to tlačilo víc jak 15-16 Atm! 8o :-I A to za cenu 383 Kč :YOP:

Obrázek

A to nevím, kam by tlačilo ještě dál, kdyby tam nebyl ten doraz. Obdivuhodnej výkon! :hura: Potom jsem ten celý kompresor rozebral, a zjistil jsem, že nemá klasickej píst, ale takovej vybranej s plastovým těsněním na pístu.

Obrázek

Nevím, co je to za materiál, ale asi to bude nějaká kosmická technologie. :-D Jsem s ním naprosto spokojen, a navíc má na výšku, po demontáži tlakoměru a výrobě zátky, jen 87 mm, takže se mi krásně vejde do jeklu v trupu.

Obrázek

Nahoru jsem mu dal do odlitku u sání kousek molitanu, na který vždy kápnu trochu oleje, který mi bude mazat kompresor i manžety pístnic v podvozcích. Takže kompresor do návěsu mám vyřešený, ale při těch všech zkouškách mě napadlo, že bych udělal vzduchové odpružení i u tahače, protože ty pružiny nejsou to pravé ořechové, vzhledem k různému zatížení tahače... Kdyby tam byly vzduchové pístnice (jakoby měchy), Tak jsem spočítal, že by mi tam stačilo, oproti návěsu, pouze asi 2,5 Atm, aby se to uneslo i s mou maličkostí. Takže pokud ten tvůj kompresor bude opravdu malý, protože v tahači už není moc místa, tak bych jednou v budoucnu udělal odpružení tahače na vzduchu. Zkus to tedy rozebrat a vyfotit, co se tam uvnitř skrývá. :CIAO:
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Woyta
Píšu hodně
Příspěvky: 1062
Registrován: 06.11.2013 21:28
Bydliště: Hořice

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Jeste me napada, tahle kompresurky maji celkem maly prutok.
Tak jsem si rikal jak by sel zmensit potrebny objem vzduchu.
Napadlo me jen hybridni reseni kdy v pistech a potrubi bude olej (pernamentne mazane pisty). V ramu nejaka expanzni nadoba s membranou/pistem. Na jedne strane olej na druhe vzduch.

Ale to uz asi zbytecna komplikace.

Zpět na „Trucky, zemědělská technika a vícenápravové stroje“