Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Jak jsem tak projížděl svým archivem, tak jsem objevil ještě jednu věc, o které bych vám mohl napsat, a tou je maják. Chtěl jsem udělat klasický mechanický maják poháněný motorem, v němž by se točily dvě vysocesvítivé LED-ky otočené o 180 stupňů. Základ majáku tvoří klobouček z nějaké lékovky, ve které je vložen druhý vroubkovaný plášť stočený za tepla z krytu zářivky. Obojí je natřeno průhlednou barvou TAMIYA.

Obrázek

Obrázek

To vše je uchyceno na maketovém držáku z účka a soustružené destičky.

Obrázek

Náhon majáku jsem zhotovil z malého pomaloběžného motorku se šnekovým převodem, který pomocí specielního kulatého odolného kabelu měl ze spodku kabiny pohánět a napájet dvojici LED-ek v majáku.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Takto to vypadalo při zkouškách, zatím bez zrcadel v majáku

[youtube]ManAD5aFNsg[/youtube]

Vzhledem k tomu, že jsem měl převodovku až pod kabinou, protože jsem nechtěl, aby mi čuměla pod střechou, a náhon byl prohnutý, do druhého dne si tak nějak zapamatoval ten průhyb, že začal šmajdat, a pohyb byl nepravidelný. Zkusil jsem ho vyměnit za plášť z malého bowdenu s protaženým přívodem el. proudu, ale ani toto nebylo to pravé růžové! Tak jsem se rozhodl, že tedy udělám maják elektronický, jako všichni ostatní. :YOP: ;-)
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Tak bych rád dokončil toto téma. :-I Když se nepodařil můj původní záměr s mechanickým majákem, tak jsem se dal jednodušší cestou, a to maják elektronický. Vzhledem k tomu, že se jedná o dost velký model, jsem si řekl, že by to chtělo udělat asi víc diod do majáku, jak čtyři. Nakonec to skončilo u osmi. S tím mi pomohl kamarád z Ústí, který nemá problém něco takového sestrojit, a tady je výsledek. :FINE:

Obrázek

Druhý konec toho majáku raději nebudu ukazovat, protože to byla směsice LED-ek, která sice fugovala, ale prostě to nebylo to, co bych si představoval. A to byla zase parketa pro mě. Nařezal jsem si z DPS destičky, které jsem v přípravku zbrousil do úhlu, aby pasovaly k sobě, ale to nebylo tak jednoduché je u sebe udržet a slepit. Udělal jsem si proto osmihranný trn, abych pomocí něho dokázal dostat k sobě ty destičky s naletovanými LED-kami, a slepit to.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Potom už nebylo složité přiletovat k tomu propoje se základní deskou, a takto to vypadá v modelu.

Obrázek

A tady test před montáží.

[youtube]BeWSg0BMjQ8[/youtube]
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Paráda, je to maketové a navíc není problém kdykoli měnit rychlost otáčení nebo postup svícení. Dělal jsem to stejně, akorát jsem se musel vejít do průměru 5 mm, takže jsem LEDky lepil přímo na svislý trn a jen z 5 kusů LEDek. Nicméně postup svícení a zhasínání máme podobný: první zapne, čtvrtá vypne, druhá zapne, pátá vypne, třetí zapne, první vypne, čtvrtá zapne, druhá vypne ....
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Bohužel já to tak nemám, :-( já mám pouze jedno běžící světlo (přeskakující), ale vzhledem k tomu, že je tam těch LED-ek osm, to zase není tak zlé, a jak je vidět, ani to není k poznání. Lidské oko se dá ošidit. :-D
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
maztekk
Veterán fóra
Příspěvky: 3947
Registrován: 21.06.2011 0:00
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Tvoje téma sleduji už od začátku a nikdy jsem nevěděl co na to odepsat, protože prostě čumím jak puk.
Krásný těžkotonážní tahač a to provedení 8o
Pro mě si modelářský bůh.
Na to se snad ani nic jiného napsat nedá, když se kouknu na fotky jen marně lapám po dechu :OK:
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

I já u některých příspěvků zůstanu s hubou otevřenou, 8o protože nedokážu někdy pochopit, jak takovou pěknou práci můžou udělat. :-( Pro příklad, některé výrobky z PSH, nebo plechu, to jsem nikdy nezkoušel, :NO: ale třeba někdy přijde čas, že to vyzkouším, protože když to někdo umí, tak je to krásné. :YOP:
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Jouly
Uživatel
Příspěvky: 100
Registrován: 19.06.2009 0:00
Bydliště: Krkonoše

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Tak tohle je naprostá bomba Pan Modelář :-) A já si pořád řikal odkud ten model jen znám dokud sem neviděl fota té okolované sedačky co se za ní vozí pan Modelář a ono to bylo od náds z Horní Braný z modelářské show :-D
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

:-( To není žádná okolovaná sedačka, :NO: ale můj invalidní vozík. :OK: Musím si šetřit nohy, a proto si jezdím pro pivo s modelem, ;-) a taky, abych nemusel stát frontu! :FINE:
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Jouly
Uživatel
Příspěvky: 100
Registrován: 19.06.2009 0:00
Bydliště: Krkonoše

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Tak to pak v tom případě je jiná :-D No to se nedivim oni vždy ty lidi z fronty utečou aby mohli okukovat toho krasavce že ?
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

No, že by utíkali z fronty :-( - to pivo je také velké lákadlo! - ale vidí, že jsem účinkující, a tak mi to prominou. :HOPS:
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Tak jsem byl donedávna v domnění, že pneumatiky na můj model návěsu M1000 jsou už někde mezi Amerikou a Evropou na lodi, ale dozvěděl jsem se, že to bohužel není pravda, protože konteiner, ve kterém by měli připlout ještě není naložen tím co je hlavní náklad, a stále tedy mám pneumatiky někde v Americe. Ačkoli jsem tu někde uváděl, že nezačnu stavět dříve, než budu mít pneumatiky,abych nedopadl podobně jako u tahače, Tak to asi poruším, a začnu stavět, protože mě svrbí tlapky. Připadám si jak jeden nejmenovaný tady z fóra, který je tímto kecáním pověstný. :-D
Ale vraťme se k jádru věci. Chci postavit k OSHKOSHi ještě návěs, a to M1000. Rozměry tohoto návěsu budou úctyhodné :SHIT:
Délka : 2256 mm Šíře : 522 mm Výška : 519 mm :EVIL:

Obrázek

Tady v plastovém provedení. Kdyby někdo věděl o někom, kdo už model postavil, a mohl mi věnovat návod ke stavbě, tak bych byl vděčen. ;-)

Obrázek

Tento návěs má dvě verze - čtyřicetikolovou a dvacetikolovou, já z důvodu špatného shánění pneumatik a finanční tísně, jsem zvolil verzi dvacetikolovou. Vzhledem k tomu, že na návěsu je hodně shodných dílů, tak bych chtěl využít moderní techniky, a stavbu si trochu ulehčit za pomoci vodního paprsku. Model je již celkem celý nakreslený (synovec se činil) :FINE: a na papíře vypadá takto.

Obrázek

Obrázek

Omlouvám se za toho kanárka, :-( kterého způsobil prohlížeč IDA STEP, bohužel nemám lepší, a ani se v nich moc nevyznám. Kdyby tu byl někdo sběhlý, tak bych byl rád, kdyby mi poradil, kde stáhnout nějaký slušný prohlížeč souborů *.stp, do kterých mi to zatím synovec převádí, nebo jiný slušný 3D prohlížeč (FREE), a kdyby měl alespoň nějaké další funkce, kromě prohlížení. :EVIL:
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Ačkoli mi nikdo z vás nepodal pomocnou ruku, :NO: tak jsem dostal jinde tip na prohlížeč, :OK: který je trochu lepší, než ten předešlý a nabídnu vám náhledy v trochu kulturnějším provedení. :hura:

Obrázek

Obrázek
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
salvatore
Veterán fóra
Příspěvky: 3082
Registrován: 21.11.2008 0:00
Bydliště: Praha

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Příteli nepochybuji ani vteřinu o tom, že kdyby někdo věděl, tak by pomocnou ruku podal. :-)
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

:tleskam: Jaromíre, ty jsi dobrá duše, ty všude jenom chválíš a pomáháš. :FRIENDS:
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!
Uživatelský avatar
Mila198
Častý přispěvatel
Příspěvky: 630
Registrován: 17.02.2012 0:00
Bydliště: LIBEREC
Kontaktovat uživatele: WWW

Re: Milovo stroje ve velkém měřítku

Takže neznalý stavu, jsem si myslel, že si vypomůžu se stavbou tím, že si podvozky nechám vyřezat vodním paprskem, ale to bylo jenom moje zbožné přání, protože to není tak jednoduché, jak jsem si představoval, a možná i mnozí jiní. Na návěsu budu mít deset těchto otočných podvozků.

Obrázek

Ale bohužel, jak jsem viděl na videu, a jak mi vysvětlil ten, co na tom pracuje, je řezání vodním paprskem řezání ve 2D, a ještě k tomu nejlépe z nějaké desky, protože stůl tohoto stroje je vlastně jen pár plechů nastojato a hladina vody. Řezání potom v dalších rovinách je naprosto vyloučené. Takže sehnat materiál, někam ho poslat, nechat si vyříznout základní tvar, potom si nechat poslat zpět... to je naprosto nerentabilní proces, takže si nechám pouze naformátovat základní kvádry, a budu to tak jako předtím dělat zase celé sám.
Obrázek
Miloš - ČUŘILL TEAM
http://www.rc-tanky.com

Nesnáším blbce, a navíc typu doktora Cvacha!

Zpět na „Trucky, zemědělská technika a vícenápravové stroje“