gaz46MAV
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 27.05.2014 8:59
Bydliště: Nový Jičín

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Zdar, cílem je mít funkční ale nikoliv závodní trialový model, takže pokud nějaká překážka bude hůř překonatelná, tak se bude muset objet :)
Původně měl být rám, ale jak mi pořád chybělo místo a jak přibývaly různé sekce konstrukce tak tahle potřeba ustoupila - tuhost karoserie je celkem velká. samozřejmě kolem motoru a kolem rozvodovky v koncové fázi ještě přidám výztuhy, ale nějaké velké sklony k praskání by to mí nemělo. Spíš už teď začínám malinko špekulovat nad celkovou hmotností. Ta fotka se zátěží níže ukazuje, že čára ponoru začíná povážlivě stoupat :)
Ještě pár doplňků a bude z toho ponorka :)
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Jo, na ten rozdil jsem koukal, rikal jsem si ze aaz zacnes dodelavat detaily na ty horni casti ze se asi budes divit, jak se to potopi. Abys nezajel do vody a pritom nezajel do vody ... :-D :-D
gaz46MAV
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 27.05.2014 8:59
Bydliště: Nový Jičín

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Zdar všem,
práce mi zabrala čas vyhrazený na zábavu, takže minulé týdny moc pokroků nezaznamenaly.
Aspoň teda něco:
- koupil jsem baterky (byť menší než jsem původně chtěl)
- po jedné jízdě na suchu a jedné zkušební plavbě jsem baterky tak vybil, že jsou na vyhození.
- koupil jsem náhradní baterky. Špatné (místo 7.4V jsem vzal v rychlosti 11.1V). Snad půjdou vyměnit...
- dále jsem koupil káble, regulátory, vysílačku, přijímač, nějaké serva atd.
- udělaj sem si rám okna i s nějakými detaily. Velmi pěkný, ale pramálo odpovídající reálu, takže to vyhodím a zkusím znova
- uschopnil jsem základní funkce, tj. jízda všemi směry a plavba všemi směry (v tu dobu jsem měl ale jen jeden regulátor, takže pouze s přehozením káblů). Za velký úspěch beru, že do auta teklo jen v místech, která jsem měl pod kontrolou a po dokončení budou eliminována. Nic hrozného to nebylo, jen pár kapek. Čára ponoru jakš takš, ale na nějaké velké vlny to není.

Teď mně čeká ukotvení elektrokomponentů do auta, dopasování táhel řízení (jak kola, tak kormidlo) a po zajištění správných baterek ještě jeden testovací den.
Potom ještě pořád zvažuju pořízení nějakého osvětlovacího modulu aspoň pro přední a zadní světla.
A až budu spokojený jak to vrní a bliká tak bude třeba dodělat vizuálku - hromada detailů na karoserii, interiér, nástřik. Jo a taky podvozek, nějaké to pérování. Takže tak do podzimu :)

Ale, testovací jízda mně nadchla, motivace teda pořád je :).
Na mobilu mám i video z plavby, ale nejsem fandou jůtjůbů a podobných serverů, takže to nikde nevisí...

Na závěr ještě fotka všech těch elektroprkotin - včetně jedné zdechlé baterky...

Obrázek
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Proč kupuješ regulátory, které ti neohlídají baterku před vybitím ? Takhle je ten provoz poměrně dost drahý, když budeš na každou jízdu kupovat nové baterky. Jinak ta baterka má hodně malou kapacitu - je to na dost krátkou jízdu nebo plavbu - tak do 20 minut. Je to risk především na vodě, když budeš 10 metrů od břehu a dojde šťáva ...
gaz46MAV
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 27.05.2014 8:59
Bydliště: Nový Jičín

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

regulátory jsem vybral podle rozměru a proto, že jsou vodotěsné. Baterky tam takové budou dvě... a dodatečně si ještě případně pořídím pípátko signalizující vybití baterie...
Vím, že ten "systém"není dokonalý, ale funguje :) problém je spíš v lidském faktoru :)

a baterky jsem vyšťavil doma na poličce, když jsem přes víkend nevypnul regl :)
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Dvě baterky - pokud nebudou na jiná napětí - jsou spíš ke škodě než k užitku. Pokud je zapojíš paralelně, tak to není žádná sláva, protože je budeš muset mít před připojením vždy úplně stejně nabité, jinak se mezi sebou srovnají a to není to pravé lískooříškové. Pokud bude mít každý motor svou vlastní baterku, tak to taky není dobré, protože skoro nikdy je nevybiješ obě stejně a je škoda nevyužít všechnu energii, co máš k dispozici.
Škoda peněz za ty regulátory - nic moc a hlavně pro pohon kol jsou hodně slabé. Myslím, že na ten hlavní pohon dlouho nevydží. 15A je hodně málo - nemáš tam skoro žádnou rezervu pro proudové špičky.
Reglec je lodní - nemá brzdu. Ta by se u pohonu coby auto hodila.
Naposledy upravil(a) Borik dne 28.05.2015 9:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Ja mam auto pripraveny taky na dve baterky zapojene paralelne. Jen se bojim jak se budou vybijet clanky. Ale zatim jsem to jeste nepouzil protoze jsem nikdy nevyjel vic nez prave ty dve baterky... Ona taky jedna zippyna 5000 se speedem eco jede pres tri hodiny pijanko jizdy.


Ale chystam se tam pripajet druhej konektor abych mohl pripojit obe. Nevidel bych to vubec cerne, dyt paralelne zapojeny litiovy clanky pouziva snad kazdej elektromobil a pohoda.


Ale i s 2x2x1300 jsi stale trochu out. ja bych tam nacpal bez rozmyslu mekkou 5000 a pak resil zbytek. Takhke si fakt nezaplaves, nepojezdis. Kluci ze z Plzne mi tuhle pripovyrazili dech :-D protoze jezdili kvuli vaze taky s 1300. Vydrzi to prej par sekci na trialu a nazdar. Tzn fakt tech 20 min. Ale zas ty s tim budes delat jen takovy to ukazovani a predvadeni tak pres pulhodinu jizdy asi dobry, nepredpokladam ze se s tim budes ucastnit expedic a nechat se treba vyprostovat rubiconem :-D takze asi smele pokracuj :FINE:
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Problém je v tom, že u elektromobilů je každý článek v baterce hlídaný zvlášť - je na to speciální hlídací elektronika, takový "baterymanager", který se stará o to, aby se žádné baterce-článku "neudělalo špatně". Čím víc článků pracuje najednou, tím hůř pro ten nejslabší článek v sestavě. Buď je to ohlídané a článek se zavčas odpojí ( to u těch průmyslových velkých aplikací ), nebo se články hlídají celkově ( pak se baterka odpojí celá podle toho nejslabšího článku a to není taky moc dobře, protože energie v ostatních článcích je nevyužitá ) a nebo se to nehlídá a pak při každém takovém nehlídaném vybíjení dostává ten nejslabší článek pořádně do těla a dlouho to nevydrží.
Rozhodně je lepší baterky vyměňovat ( nebo přepínat ), než je nechat pracovat paralelně.
gaz46MAV
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 27.05.2014 8:59
Bydliště: Nový Jičín

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Já tam původně plánoval dát ty dvě hardcaseové baterie, tuším že od redoxu, ale když jsem se dočetl, že i hardcase baterky se umí nafouknout tak jsem se toho začal bát protože místa tam mám úplně nachlup...

a ta měkká zippyna 5000mah mi tam nevejde...
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Já už na Li-Polky úplně zanevřel. V domění, že budou aspoň trochu vybíraný, jsem kupoval Turnigy NanoTech 65-130C 5000 mAh. Jedna sada je zatím dobrá, u druhé se nafouknul jeden článek před prvním nabitím .... Kamarádovi odešly dvě úplně nové sady stejného typu ( jen 4000 mAh ) také před prvním použitím.
Už jsem koupil Jeti Power Ion 2600 mAh 3S2P a zatím jsou v pořádku, dokonce nemají ani balanční konektory. Prý vydrží dost dlouhou dobu ( u dodavatele kolem 7 let a pořád ještě pracují ).
Prostě LiPolky už nebudu kupovat. Co mám z dřívějška sady Kokam různých kapacit, tak po 7 letech se zatím žádný článek nenafouknul, kapacita spadla na cca 3/4 původní. Jenže články Kokam je dost jiná cenová kategorie a protože nepotřebuju odebírat proudy kolem 200A, tak ty Lionky mně bohatě stačí ( 50A max. ).
gaz46MAV
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 27.05.2014 8:59
Bydliště: Nový Jičín

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Hm... POWER ION 2100 2S1P nezní špatně a měla by tam i jakos takos vejít...
A je možno je zapojit vedle sebe (teda paralelně)? nebo se to taky bije. Z popisu výrobce mi to přijde jako proveditelný (a relativně bezpečný krok)...
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Borik píše:...
Rozhodně je lepší baterky vyměňovat ( nebo přepínat ), než je nechat pracovat paralelně.



A mohl bys ukazat na nejaky prepinac/vypinac, co by mohl byt na tech silovych kabelech?? Ja takovy neznam...
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

V ponorce mám šest šestičlánků, přepínaných elektronicky - kdysi mi to dělal kamarád. Je to řízeno nějakým jednodušším procesorem, měří se napětí na jednotlivých šestičláncích a podle toho napětí to přes výkonové fety spíná další baterku. A to celé dvakrát dokola, kdy to zobrazuje LEDkou první a druhý průchod. Baterky jsou všechny zapojeny do jedné desky s tím procesorem a já na to nemusím šáhnout ( což by bylo v ponorce trochu problém ohledně vodotěsné komory s vnitřním vybavením.
Jinak jsem to přepínání řešil pouze mechanicky - přes 4 mm Gold konektory. Jakmile docházela šťáva, musel jsem dojet ke břehu a vytáhnout konektor z jedné zdířky a zastrčit do druhé. Přepínač, který by zvládal proudy kolem 50A, jsem ani nehledal. V posledních pár letech, co šla kapacita baterek nahoru, jsem raději koupil nadupanější baterku a to přepínání nebylo už potřeba.
gaz46MAV
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 27.05.2014 8:59
Bydliště: Nový Jičín

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

jak nad tím tak přemýšlím, tak rozumně jednoduchou cestou by byla jedna baterka jen na kola a jedna čistě na šroub...
Uživatelský avatar
Mira
Veterán fóra
Příspěvky: 4442
Registrován: 20.05.2013 15:31
Bydliště: Rudolfov

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

...za predpokladu, ze pul napul pojedes a poplaves..

Zpět na „Scale projekty“