gaz46MAV
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 27.05.2014 8:59
Bydliště: Nový Jičín

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Pánové, díky za varování, já už toho mám rozpuštěnou celou sklenku od přesnídávky :) teď abych to nějak ekologicky zlikvidoval ... a slabší místa holt vylepím destičkama, o trošku větší *ebačka ale co jsem chtěl to mám :)
Uživatelský avatar
pepito
Uživatel
Příspěvky: 196
Registrován: 06.03.2013 16:11

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Možná to je prasárna ale co ten čumák vyplnit montážní pěnou?
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Osobně bych to opatrně vysypal sleněnými mikrobalony, zalil řídkým vteříňákem a potom přetáhnul pár pásky tenké skelné tkaniny s řídkou pryskyřicí ( L285, L295, Letoxit atd. ).
gaz46MAV
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 27.05.2014 8:59
Bydliště: Nový Jičín

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Takže jsem přebrousil, nevypadá to nejhůře. Foto bude zítra.
Co to jsou mikrobalony?
Mimochodem - v tom čumáku ještě plánuju umístit servo na řízení a asi i pohon šroubu, takže komplet to "zapěnovat" ani nemůžu...
gaz46MAV
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 27.05.2014 8:59
Bydliště: Nový Jičín

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Slíbené foto, byť kvalita horší...
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
milan008
Veterán fóra
Příspěvky: 5336
Registrován: 28.11.2008 0:00
Bydliště: V Holomóci městě

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Dobrá práce, tohle brousit, asi by mne brzy odvezli 8o
bflmpsvz
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=mikrobalony
jak tam píšou, jsou to miniaturní skleněné kuličky. Pokud třeba doma najdeš přesýpací hodiny, co nejsou řízeny signálem DCF77, tak ten píseček se dá taky použít. Trošku nasypat, jemně setřásat do roviny a opatrně zakápnout řídkým vteřiňákem.
Uživatelský avatar
otomysek
Nově příchozí
Příspěvky: 31
Registrován: 02.02.2012 0:00
Bydliště: Rumburk

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Bych se toho vylití zas až tak nebál.
0,5 PSH to zbortí,ale milimetrový už to vydrží
Takhle mam odlitou celou boudu nivy a bez problému.
Dlouho to tvrdne a povrch se následně propadne(jak vyprchá to rozpouštědlo) ale to uvnitř nevadí.Původně sem měl kejdu dělanou z toluenu,ale aceton je asi lepší.Rychlejš se odpařuje.Hlavně to chce ten odlitej prostor mít dobře odvětranej.Rozpouštět PSH uměj i pouhý výpary(vlastní,smutná zkušenost :lol: )
gaz46MAV
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 27.05.2014 8:59
Bydliště: Nový Jičín

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Takže třeba na "zatěsnění" koutů by to vylití PSH mělo smysl myslíš?

Jinak dotaz na všechny - můžete mi doporučit motor pro pohon šroubu? Podle rady kolegy níže se pokusím napojit kardan pružným hřídelem přímo na motor, který bude umístěný asi v přídi auta. Abych si mohl promyslet zástavbu, tak potřebuji znát rozměry takového motoru.
Uvažuju, že to bude stejnosměrný "systém", do kterého potřebuju celkem nakrmit vše potřebné, tj:
baterky, přijímač, motor s převodovkou a rozovodovkou na kola, servo na kormidlo a servo na řízení kol... no a ten motor pro pohon šroubu. Zapomněl jsem na něco zásadního z elektrovýbavy?
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

To vylití rozpuštěným PSH ti v ničem nepomůže - jednak tam musí být jen miniaturní vrstva, aby to neleptalo dál a taková tenká vrstva je k ničemu. Dále je problém s tím, že to vysychá roky a hlavně se to bortí. Můj táta kdysi takto vyplnil spáru mezi křídly a trupem letadla - kitu ( šlo asi o půl mm ) a při schnutí se postupně tak zvětšovalo vzepětí, že jediným možným řešením bylo to po roce zlomit a lepit znovu, tentokrát ne až tak agresívním lepidlem. Pořádně bych to zdrsnil ( opravdu čím víc, tím líp ) a přelaminoval tenkou vrstvou skelné tkaniny. Obecně Epoxy na PSH moc nedrží, ale pokud to zdrsníš, bude to držet opravdu dostatečně a díky tomu tvaru to z toho nesundáš, ani kdyby jsi chtěl. A hlavně to bude pevný a držet tvar.
K tomu motoru pro šroub: Napiš průměr šroubu a napájecí napětí, z čeho ten motor budeš napájet. Moc možností tam nebude: Každopádně ( pokud tam nechceš převodovku ), tak tam musí být motor na 12V, provozovaný max. na 7.2V, jinak ho upečeš. Takže MIG 280/3Li, MIG 400/3Li a nebo MIG 480 Race 12V. Určitě by byla vhodná převodovka aspoň 3:1 až 5:1, ale to podle velikosti toho šroubu.
Pokud jde jen o vylití rohů, tak by stačil ten vteřiňák s tímto: http://eshop.reichard.cz/modelarska-che ... pidla.html
Uživatelský avatar
otomysek
Nově příchozí
Příspěvky: 31
Registrován: 02.02.2012 0:00
Bydliště: Rumburk

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Samozřejmě netvrdim,že neexistuje jinej,třeba lepší způsob.
V podpisu mam odkaz na rajče a tam mam PAV 40 Ten je dělanej z PSH.To byla chvílema plastová hrouda nacucaná toluenem.Ale nakonec to dopadlo myslim dobře.Když sem tvořil ty boky,tak sem to nahrubo slepil z různejch proužků a pak zalil.Den dva počkal,nahrubo opracoval a když někde chybělo,tak sem to znova zalil.U nivy mam všechny rohy zevnitř vylitý kejdou,abych to moh zvenku zaoblit.Takže na to zatěsnění by to mohlo vyhovovat.Silná vrstva tvrdne dlouho,ale roky mi připadá dost nadnesený.Ale hádat se nechci.Borik má nějaký zkušenosti(očividně ne moc dobrý :lol: ) a já zas jiný :lol:
Uživatelský avatar
Borik
Píšu hodně
Příspěvky: 1328
Registrován: 14.11.2011 0:00
Bydliště: Brno-Maloměřice

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Neříkám, že to zalívání rohů je špatný - spíš naopak: Když jsem lepil architektům budovy s PSH, tak to vnitřní zalívání rohů vytvoří takový "koutový svar" a pak to výborně drží. Ale nesmí se to přehnat kvůli sesychání a svírání toho rohu - pak se to mírně deformuje a na rovinných plochách je to vidět ( myslím tím tl. materiálu do 1 mm - u silnějších desek je to v pohodě ). Ale na plošné zalívání se to nehodí. Stačí si spočítat, kolik PSH rozpuštíš a jak velká vrstva ( po odpaření toluenu ) zůstane. Je to nula nula nic a navíc je ta vrstva dlouhou dobu měkká a částečně naruší i ten podklad. Stejným způsobem jsem kdysi zalil pouzdro lodní hřídele do plastového trupu lodi ... Nakonec to tak změklo a deformovalo se, že nezbylo nic jinýho, než to celé vyříznout až do "zdravého masa" a nahradit novými deskami s PSH. Nestálo to za to. :NO:
gaz46MAV
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 27.05.2014 8:59
Bydliště: Nový Jičín

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

k tomu šroubu - průměr bude kolem 55mm
-dají to ty doporučené motory nebo mám opravdu uvažovat převodovku? Pokud ano, tak opět prosím o doporučení.
Díky
gaz46MAV
Uživatel
Příspěvky: 164
Registrován: 27.05.2014 8:59
Bydliště: Nový Jičín

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

Tak a teď se morduju s zadní částí kanálu pro lodní šroub... nikdy jsem si neuvědomil, jak je dub tvrdé dřevo...
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Deff maniak
Píšu hodně
Příspěvky: 1217
Registrován: 13.02.2014 16:02
Bydliště: Brno,Rožnov Prostřední Bečva Bácov

Re: Gaz 46 MAV 1:10 RC model

:OK: :FINE:
Jiří Huser
16 let
1:8 Land-Rover D130(minulosti)
1:8 Vaterra acsender K5 blazer
1:8 Vaterra ascender ford bronco
Za chvíli vectra B ;)


http://jerrrrry.rajce.idnes.cz/

Zpět na „Scale projekty“